וטרינר חיות אקזוטיות

 להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 שלח


מחלת אדרנל (יותרת הכליה) בחמוסים
ד"ר שמעון וידמאייר

רקע כללי:

האדרנל – יותרת הכליה זו בלוטה אנדוקרינית המייצרת הורמונים המשפיעים על כל הגוף. בין ההורמונים שמיצר האדרנל ניתן למצוא את האסטרוגן, הקורטיזול, האלדוסטרון, האדרנלין ועוד. להורמונים המיוצרים בבלוטת האדרנל חשיבות רבה בתפקוד תקין של מערכות גוף שונות. בלוטות האדרנל ממוקמות בסמוך לכליות.
מחלת האדרנל בחמוסים זהו שם כללי למספר מצבים בהם יש עליה ביצור ההורמונים כמו היפרפלזיה של האדרנל וגידולים ממאירים או שפירים של האדרנל. בכ-85% מהמקרים הבעיה היא באדרנל אחר וב-15% הנותרים היא בשני האדרנלים.

סימנים של מחלת האדרנל בחמוסים:

- אובדן שיער והתקרחות – מתחיל בדרך כלל באזור הזנב והאגן ומתפשט בהדרגה לשאר חלקי הגוף, בדרך כלל אינו משפיע על הראש והגפיים.הנשירה מתחילה בדרך כלל בסוף החורף, תחילת האביב.
- עור דק.
- חולשה.
- אנמיה.
- עור מגורה.
- היפרפיגמנטציה של העור.
- בנקבות הגדלה של שפתי הבושת.
- בזכרים קשים במתן שתן.
- עליה בתוקפנות.
- התנהגות מינית בפרטים מסורסים.

אבחון מחלת אדרנל בחמוסים:

האבחון הראשוני נעשה על בסיס סימני המחלה אך יש לבצע אבחון מקיף הכולל, בדיקה פיזיקאלית, לעיתים ניתן להרגיש את האדרנלים מוגדלים, בדיקות דם, צילומי רנטגן ואולטרא סאונד בכדי לאמת את המחלה ולשלול מחלות אחרות כמו אינסולינומה.

טיפול במחלת אדרנל בחמוסים:

ישנן שתי אופציות לטיפול. טיפול כירורגי הכולל הסרה של בלוטת האדרנל החולה. במידה ושתי בלוטות מעורבות ניתן להסיר את שתיהן. באחוז גבוה מהמקרים רק האדרנל השמאלי מעור וכאשר מעורב גם האדרנל הימיני בד"כ מסירים רק חלק ממנו. טיפול רפואי אפשרי אך אינו עדיף על הטיפול הכירורגי, בטיפול הרפואי משתמשים בתרופה שהורסת את תאי האדרנל עד לירידה בסימני המחלה.
 
בכל מקרה בו מופיע התקרחות בחמוסים ותופעות חריגות נוספות יש לפנות לוטרינר העוסק בחמוסים לאבחון.
 
 
ד"ר שמעון וידמאייר רופא וטרינר
טלפון : 0544787373 
מייל: exotic.vetmed@gmail.com
לייבסיטי - בניית אתרים